Zpěvem k srdci a do náruče krásy

Recenze PhDr. Jaroslava Hübnera na koncert Královéhradeckého sboru a Komorního sboru Kantiléna, který se konal bezprostředně po návratu ze soutěže a mezinárodního festivalu Felixe Mendelssohna-Bartholdy v Pohlheimu. Koncert plný opravdu náročné vokální hudby byl dovršením letošní koncertní sezóny.

Hradec Králové – Na společném koncertě Komorního sboru Kantiléna a Královéhradeckého mužského sboru jsme zažili návrat k české sborové kultuře. Oba sbory jsou řízeny sbormistrem Janem Míškem. Jejich dramaturgie obsahuje sborovou tvorbu českou i evropskou, především zaměřenou na vysloveně sborová díla. Oba sbory mají řadu společných znaků: jasnou srozumitelnost, přesnou intonaci, hlasovou kulturu, široký dynamický rozsah. Nad tím vším dominuje upřímný zájem pěvců, jejich souznění s každou zpívanou skladbou, radost a láska ke zpěvu.

Mladý dirigent vede své svěřence cestou, kterou vždy úspěšně prováděli čeští sbormistři své pěvecké soubory ke slávě a kráse. Ať v dobách dávnějších či vletech pozdějších. A v Hradci Králové, kde kulturní a hudební život nabírá plné obrátky, kde umělecká tělesa profesionální i proslulé dětské sbory vytvářejí ono jedinečné klima pro poznávání uměleckých hodnot, to platí dvojnásob. Krásný program s potěšením poslechli posluchači v zaplněném sále Adalbertina. Nemohu jinak, než připomenout slova významného sbormistra a pedagoga, prof. Josefa Plavce: Každý dobře zazpívaný takt vrací nás do náruče národní tradice a krásy.

Program koncertu
Mendelssohn-Bartholdy: Lerchengesang
Franz Schubert: Grab und Mond
Max Reger: Selig durch Fluren gehn
Johannes Brahms: Abendständchen
Johannes Brahms: Adoramus
Mendelssohn-Bartholdy: Türkisches Schenkenlied
J. B. Foerster: Skřivánkovi
Antonín Dvořák: Dnes do skoku…

***

Bohuslav Martinů: Zavírání lesa
Bohuslav Martinů: Stav‘ajú
Bohuslav Martinů: Aj, stupaj
Rolf Lukowsky: Pater noster
Albert de Klerk: Pater noster
Miklós Csemiczky: Pater noster

***

Rudi Tass: Pacem
Jan Míšek: Pueri hebraeorum
Lajos Bárdos: Libera me
Jan Jirásek: Kyrie eleison
Vytautas Miškinis: Ave, Regina coelorum
Vytautas Miškinis: Ave, Regina coelorum

email