Slovinsko 2012

Slovninsko 2012Začátek roku 2012 se pro Bonifanty nesl v cestovatelském duchu. S ročním odstupem se už po šesté se vypravili do Slovinska.

Organizátorka slovinských turné paní Cvetka Jagodič připravila klukům opravdu náročný zájezd, během kterého absolvovali 11 koncertů a vystoupení, viděli Alpy, moře, největší slovinský jeskynní komplex a zajeli dokonce i na malý výlet do Itálie.

Koncerty pro školy

Tradicí koncertních cest do Slovinska jsou výchovné koncerty pro školy. Na rozdíl od minulých zájezdů, kdy kluci zpívali pro školy prakticky každé dopoledne, byly tentokrát jen dva. Oba se konaly hned po sobě v obrovské základní škole ve městě Škofja Loka a shlédlo ho celkem více než 800 dětí.

Mše

Ubytování bylo pro Bonifanty zařízení v saleziánském a františkánském klášteře. Součástí  koncertního turné bylo tedy dsc_0372přirozeně zpívání při bohoslužbách. Základem repertoáru tvořilo ordinárium Petra Ebena Missa Adventus et Quadragesimae. Program byl často doplněn Panis angelicus, Adeste fideles nebo českými a slovinskými koledami.

Koncerty

Každý večer byl ve znamení koncertování. Buď koncert navazoval na mši, nebo se jednalo o samostatný celovečerní koncert. Ke koncertním vrcholům turné patřil koncert v akusticky fantastickém koncertním sále v Nove Gorici. Sólisty večera byl Petr Nekoranec a Daniil Magushin. Petr se blýskl písní Antonína Dvořáka Když mne stará matka z Cigánských melodií. Daniil pravidelně na koncertech exceloval sóle ve Francově Panis Angelicus. Organizátoři nám poslali noty až den před odjezdem, první zpívání bylo tedy tak říkajíc „na jednu zkoušku“.

dsc_0497Šamanský buben

Zvukovou novinkou koncertů Chlapeckého sboru BONIFANTES je šamanský buben. Je to do kruhu napnutá blána z jelení kůže, asi půl metru v průměru. Hraje se na ni speciální paličkou obalenou kůží. Buben vydává obrovský barevný dunivý zvuk. Když se do něj uhodí naplno, je to rána jako z děla. Posluchači měli možnost si zvuk tohoto nástroje vychutnat v Míškově Gloria Musica! (původně napsané pro tympány) a v hravé aranži koledy Pásli ovce Valaši.

Natáčení pro slovinskou národní televizi

Vrcholem koncertního turné byl koncert v Postojnské jamě – největšího slovinského krasového komplexu, který natáčela slovinská národní televize. Koncert se konal v obrovské jeskyni, která je přezdívána koncertní sál a koncerty tu dsc_0556mají poměrně pravidelně. Koncert byl dvouhodinový. První hodinu zpívali Bonifanti, po nich po 30 minutách Kühnův dětský sbor se sbormistrem Prof. Jiřím Chválou a Sbor radia a televize Lubljana pod vedením Míškova spolužáka Tomaže Pirnata.

Nevíte dne ani hodiny

Koncertní turné bylo nabité k prasknutí. Organizátoři občas popletli časy koncertů, zkoušek a přejezdů mezi jednotlivými štacemi, a tak docházelo k situacím, kdy kluci vyběhli na podium přímo z autobusu. Nejdramatičtější byl začátek mše v kostele sv. Michaela v Grosuplje, kdy se kluci (naštěstí nahoře na kůru) převlékali ještě během Kyrie. Sbormistr Kyrie oddirigoval dsc_0641poprvé v životě ve spodním prádle. 😀

Odměnou za krásné turné byl klukům malý výlet do Itálie. Sobotní dopoledne jsme strávili v přístavním městě Terstu, pak jsme se ještě stavili na pláži nedaleko Terstu. Nejotužilejší jedinci nevydrželi a museli se naplno v lednovém moři vykoupat.

Slovinské turné bylo báječné. Kluci se do Slovinska vrátí po sedmé letos v říjnu.

email