Pohodový večer s krásnou hudbou v Klubu Violino

BONIFANTES & Jaroslav Svěcený

 

ViolinoNa pondělí 7. února 2011 obdržel Chlapecký sbor BONIFANTES zvlášť milé pozvání od houslisty Jaroslava Svěceného . Tento známý český houslový virtuos provozuje nedaleko Václavského náměstí jediný klub vážné hudby v Praze. Každý měsíc sem zve Jaroslav Svěcený kolegy a přátele z hudební branže, aby si s nimi zahrál a strávil večer příjemným povídáním o hudbě a nejen o ní. Jak příjemnou atmosféru může takový večer mít, o tom se přesvědčili starší členové Chlapeckého sboru BONIFANTES (tenor a bas) a jejich sbormistr Jan Míšek. Byli pozváni do Klubu Violino k provedení díla Zdeňka Lukáše Jaro se otvírá, což je cyklus pěti mužských sborů s průvodem houslí. Na tento nástroj, který v úvodu také podrobně představil, doprovodil „chlapy“ z mužské sekce Chlapeckého sboru BONIFANTES sám hostitel pan Jaroslav Svěcený. V úvodu představil pardubické zpěváky a jejich sbormistra jako kolegy, s nimiž rád spolupracuje a hodlá v tom nadále pokračovat.

ViolinoNálada v klubu po celou dobu večera byla velmi uvolněná. Vítaným zpestřením byl samotný nástup zpěváků, kdy se na miniaturním pódiu pro klavír a jednoho houslistu muselo směstnat přes dvacet umělců. Pan Svěcený, který byl průvodcem celého večera zdůraznil, že něco podobného ve Violinu ještě neměli. V průběhu svého vystoupení prokázal Chlapecký sbor BONIFANTES kromě kvantity také nepopiratelnou kvalitu. Samostatné provedení části Dvořákových Moravských dvojzpěvů v úpravě Leoše Janáčka bylo v podání mužského sboru něco naprosto neopakovatelného. Jan Míšek přirovnal autenticitu večera ve Violinu k úplně prvnímu koncertu Chlapeckého sboru BONIFANTES v roce 1999, kdy také všichni zúčastnění trnuli, jak to dopadne. Ale dopadlo to dobře. Tehdy i tentokrát. Nadšené ovace členů klubu vážné hudby Violino a uznalá chvála pana Svěceného, jsou toho důkazem.

Jednotlivé části cyklu Jaro se otvírá od Zdeňka Lukáše prokládali Jaroslav Svěcený a Jan Míšek vzpomínáním právě na tohoto vynikajícího českého skladatele 20. století, kterého oba velmi dobře znali. Bohužel už není mezi námi, ale díky vyprávění obou umělců ožil ten večer stejně jako jeho hudba.

 Jan Míšek a mužský sbor ve ViolinuJaroslav Svěcený a Chlapecký sbor BONIFANTES připravili návštěvníkům klubu Violino nezapomenutelný večer. Jejich spolupráce bude zdárně pokračovat i při dalších projektech, jež společně plánují. Už 26. dubna 2011 se potkají při velkém společném koncertě v Sukově síni Domu hudby v Pardubicích, kde zazní kromě hudby Zdeňka Lukáše také Bohuslav Martinů, Petr Eben a další.

 

 

 

Autorem fotografií je Pavel Kolský.

 

email