Martinů nabídne drama i mystiku

Hudba silných emocí Bohuslava Martinů zaplní Sukovu síň Domu hudby.

Společný projekt chlapeckých sborů Bonifantes, Pueri Gaudentes a Komorního souboru Pražské konzervatoře nabídne díla Bohuslava Martinů a Zdeňka Lukáše. Vrcholem programu bude náročná kantáta Polní mše od Martinů.

„Je to obrovská výzva. Polní mše je filmový válečný obraz. Kdy mladí šestnáctiletí, sedmnáctiletí kluci uprostřed válečné vřavy v zoufalství vysloví modlitbu a vzpomenou si na domov. Těsně vedle nich vybuchují šrapnely, které jsou hudebně ztvárněny baterií bicích nástrojů,” popisuje dirigent Jan Míšek.

Hudba výbušná a mystická

Zcela jiný ráz má Hora tří světel, kterou oba sbory společně uvedou v repríze. Tato kantáta má spíš mystickou atmosféru. „Provedli jsme ji před rokem v Rudolfinu. Oba sbory jsou si velmi blízké a ladí spolu. Proto jsme se tentokrát pustili do tak náročného díla, jako je Polní mše,” říká sbormistryně Pueri Gaudentes Zdena Součková.

Koncert se chystá na čtvrtek 27.května

Dílo Bohuslava Martinů Polní mše bylo autorem věnováno českým vojákům, kteří se v jižní Francii připravovali na vypuknutí 2. světové války. Skladba je strhujícím hudebním vyjádřením silných emocí.

„V Pardubicích je koncert připraven na čtvrtek 27.května v Sukově síni Domu hudby. V Praze program uvedeme už ve čtvrtek 20. května v kostele svatého Antonína,” uvádí Míšek, který je podle ředitele Institutu Bohuslava Martinů Aleše Březiny zárukou vysoké kvality nastudování.

Večer věnovaný kantátám Bohuslava Martinů doplní cyklus pěti mužských sborů s průvodem houslí na slova lidové poezie jaro se otevírá. Jeho autorem je jeden z nejvýznamnějších autorů české sborové hudby Zdeněk Lukáš.

email