Chlapecký sbor BONIFANTES uspěl v exotickém Thajsku

Na soutěži Grand Prix Pattaya pardubičtí Bonifanti získali dvě stříbrné medaile

Asie 2013Pardubice – Velkého úspěchu se dočkal pardubický Chlapecký sbor BONIFANTES. Z mise v Asii se chlapci vrátili po necelých třech týdnech a kromě velkých zážitků si přivezli i dvě stříbrné medaile z prestižní pěvecké soutěže Grand Prix Pattaya. Šlo o velký úspěch, i když stříbrné medaile pro mladé zpěváky měly i lehce nahořklou příchuť.

„Jsme z toho trochu smutní, věřili jsme ve zlato. Ale tady v Asii to chodí jinak. Nejde o muziku, ale hlavně o tanec. Jenže na Palestrinu a Dvořáka se tancuje blbě a Crucifixus, což je song o ukřižování, buddhisti těžko pochopí,“ uvedl na speciálním webu fiktivní člen sboru Ignác Šídlo.

Ignác Šídlo podával do Čech zprávy o cestě sboru a na oplátku chlapcům více než deset tisíc kilometrů od domova četl vzkazy rodičů a kamarádů. Do Asie se sbor vydával vůbec poprvé. Po více než osmi stech koncertech v Evropě a stovce koncertů v Americe tak nahlédli do další části světové hudební scény.

Bonifantes byli pozváni do Thajska na základě mimořádných výsledků. Jejich cestovní plán se skládal ze tří částí.

Nejprve přijali pozvání k nastudování 8. Symfonie „Tisíců“ Gustava Mahlera společně s thajským orchestrem Siam Philharmonic Orchestra. Šlo o vůbec první provedení této Mahlerovy symfonie v Thajsku, se kterou kluci vystoupili dvakrát v největším thajském koncertním sále.

Zastupovali Evropu

Na koncerty s thajskou filharmonií navázala účast na prestižním mezinárodním festivalu Grand Prix Pattaya, kde Bonifantes zastupovali evropský kontinent.

„Náš sbor byl pozván díky našemu vítězství na Svátcích písní Olomouc, což je festival pořádaný pravidelně už několik desetiletí. Navíc jsme vybráni, abychom festival zahájili naším koncertem,“ uvedl již před odjezdem sbormistr Jan Míšek.

Třetí část turné strávili Bonifanti cestováním a koncertováním po Thajsku. Celkem pět koncertů měli ve spolupráci s bangkokskou univerzitou Silpakorn či s místní křesťanskou vysokou školou.

Mnoho zážitků

Kromě velkých zkušeností si chlapci přivezli i mnoho zážitků. Navštívili Bangkok, plovoucí tržnici Floating market, palác Bang Pa-In, park Lumpini či čtrnáctimetrového ležícího Buddhu. Neopomněli ani ochutnat tradiční thajskou kuchyni.

 Za dva roky se zpěváci do Asie vrátí, čeká je cesta do Číny a Hongkongu.

(lol, skl)

email