Bonifanti v Lidicích

LidiceDne 10. června 2010 uplynulo 68. let od tragédie vyhlazení obce Lidice, která se stala symbolem nevinných obětí nacistického řádění v naší zemi.

Z rozkazu K. H. Franka bylo tohoto osudného dne 173 lidických mužů zastřeleno. Ženy a děti byly převezeny do tělocvičny nynějšího kladenského gymnázia, kde však byly po třech dnech od sebe násilně odtrženy. Kromě dětí vybraných na poněmčení a dětí do jednoho roku byly všechny bez milosti otráveny výfukovými plyny ve speciálně upravených autech v nacistickém vyhlazovacím táboře v polském Chełmnu nad Nerrem.

Osud dětí je na lidické tragédii nejsmutnější. Ze 105 lidických dětí zůstalo naživu jen 17. Celkem jich zahynulo v plynových autech 82. Jejich osud v Lidicích připomíná bronzové sousoší akademické sochařky prof. Marie Uchytilové, která svoje dílo věnovala všem dětským obětem války.

Chlapecký sbor BONIFANTES se účastní pietního aktu a s ním spojené přehlídky dětských pěveckých sborů „Světlo za Lidice“, který se koná 12. června na území památníku v obci Lidice na Kladensku. Kolem pěti set dětí ze všech čtrnácti krajů ČR si připomene utrpení obětí, které byly v roce 1942 odvlečeny a zavražděny nacisty. Tyto zavražděné děti mohly být ve stejném věku, jako sboristé, kteří zazpívají na jejich počest.

Ředitelka přehlídky Eva Moučková popisuje reakci dětí, které zúčastnily předchozích ročníků: „Mnoho dětí bylo upřímně dojato při návštěvě sousoší lidických dětí, ale i celého pietního území. Teprve zde si uvědomily tíhu všeho, k čemu zde došlo.“

Setkání dětských pěveckých sborů na přehlídce „ Světlo za Lidice“, bude pro Bonifanty příležitostí konfrontovat svoje umění s ostatními sbory z celé ČR. Zároveň se dozvědí něco o naší historii a také sami o sobě. Na tento výjimečný zájezd Chlapecký sbor BONIFNATES naváže 20. června, kdy se zúčastní pietní vzpomínky u příležitosti 68. Výročí vypálení obce Ležáky. Vystoupení sboru bude vyvrcholením programu. Bonifanti zazpívají po projevu prezidenta ČR Václava Klause. Celý program uzavře symbolický seskok parašutistů do prostoru památné mohyly v Ležákách.

email