Bonifanti pětkrát zlatí v Olomouci

Začátek 17. koncertní sezóny byl pro Bonifanty ve znamení soutěží – ze třech soutěží si kluci přivezli domů tři zlaté medaile, a v soutěžním duchu se nesl i její závěr. Tentokrát se sbor vydal do Olomouce na Festival Svátky písní.

Mezinárodní festival Svátky písní – Festa musicale – Olomouc je největším, nejstarším a nejprestižnějším sborovým festivalem v České republice. Bonifanti se jej účastnili již potřetí. V roce 2004, zde zaznamenali obrovský úspěch, když zvítězili ve 3 sborových kategoriích a v konkurenci 159 sborů uspěli i v soutěži o absolutního vítěze festivalu.

13323168_1010695305644177_621692021712240658_o

Letos Bonifanti soutěžili ve čtyřech různých kategoriích celkem pětkrát. Soutěž pro Bonifanty začala v pátek 3. června kategorií chlapeckých sborů soprán, alt. V této kategorii soutěžili kluci poprvé po patnácti letech. Vrcholem vystoupení v této kategorii byla těžká čtyřhlasá skladba „Vynášení smrti“ z cyklu „Česká říkadla pro ženský sbor“. I přesto, že je skladba původně určená pro vyspělé ženské hlasy, zvládli ji kluci bravurně. V kategorii chlapeckých sborů soutěžili Bonifanti ještě jednou, tentokrát již v typičtější sestavě soprán, alt, tenor, bas. Zde sbor předvedl neméně náročný repertoár z dílny autorů Jana Jiráska, Bohuslava Martinů a Johna Ruttera.

Druhý den Bonifanty čekala hned 3 vystoupení. Nejprve se předvedli v sále paláce Bohemia v kategorii soudobé sborové tvorby. Pro tuto si připravili Kyrie z Jiráskovy mše „Missa propria“, kterou Bonifanti v loňském roce natočili. Jiráskovo dílo doplnili skladbami britských autorů Johna Ruttera a Johna Leavitta.

Další na řadě byla kategorie komorních sborů, které se Bonifanti zúčastnili hned dvakrát. Nejprve soutěžil samostatný mužský sbor, který své vystoupení zahájil náročnou, ale efektní skladbou „Hodie Christus natus est“ jejímž autorem je maďarský autor 20. století József Karai. Další na programu byly skladby z pera Bohuslava Martinů a Leoše Janáčka „Ej, Janík“ a „Láska opravdivá“. Tečkou na závěr byla „Gloria musica!“ sbormistra Jana Míška.

Poté se ve stejné kategorii dostala na řadu i smíšená čtyřiadvacetičlenná sestava SATB. Právě v tomto počtu absolvují Bonifanti na jaře příštího roku své první turné do Japonska. Soutěžní vystoupení v této kategorii pro ně tedy bylo jakousi přípravou na toto turné.

Všech pět soutěžních vystoupení bylo odměněno nejen ovacemi ze stran publika, ale také odbornou porotou, která sboru přidělila ve všech kategoriích více než devadesát bodů ze sta možných. Bonifanti si tak domů vezli pět zlatých medailí. Z kategorie chlapeckých sborů navíc získali nominaci do soutěže o absolutního vítěze festivalu. Zde již byla konkurence obrovská, což dokládá i fakt, že o zmíněný titul se podělily hned dva sbory – Collegium Musicum Berlin a Cantica Laetitia Zlín.

Soutěž tedy byla úspěšným završením koncertní sezóny, ve které se jim podařilo získat celkem 8 zlatých medailí. Bonifanti ale nespí na vavřínech a již se poohlíží, co by kde mohli vyhrát v sezóně příští.

Za podporu účasti na festivalu děkujeme Statutárnímu městu Pardubice.

Pardubice WEB

email