BONIFANTES na svém osmém turné po Slovinsku bojovali se sněhovou bouří

Pardubice / Slovinsko – Chlapecký sbor BONIFANTES se začátkem prosince vydal už poosmé na koncertní turné do Slovinska. Během pěti dnů Bonifanti uskutečnili sedm koncertů ve školách a kostelích.

Slovinsko 2012Spolupráce s Velvyslanectvím ČR v Lublani

Koncertní turné bylo spoluorganizováno Velvyslanectvím ČR v Lublani v rámci oficiálního cyklu Velvyslanectví „Adventní koncerty české a slovinské hudby ve Slovinsku“. Velvyslanec ČR v Republice Slovinsko pan Petr Voznica se koncertů osobně zúčastnil. Koncert v Koperu byl doprovázen Orchestrem Tamburjaši složeným ze slovinských drnkacích nástrojů podobným balalajce. Na koncert do Lublaně bohužel Tamburjaši nepřijeli kvůli sněhové bouři.

Burja

Burja je zvláštní typ větrného úkazu ve Slovinsku. Před koncertem v Lublani byli Bonifanti ubytováni ve Vipavskem Križi vzdáleném od hlavního města 85 kilometrů. Místo ranního odjezdu však přišla zpráva o sněhové kalamitě spojené s nárazovým větrem o rychlosti až 120 km/h. Spolu  se sněhovou nadílkou v některých místech dosahující až 80 cm kalamita úplně ochromila slovinskou dopravu. „Celé dopoledne jsme čekali, jestli se podaří silnice zprovoznit. Koncert byl v ohrožení. Cesta do Lublaně nám nakonec trvala více než 5 hodin, bylo nutné se vyhnout úplně zablokované dálnici. Byli jsme v nepřetržitém telefonickém spojení s ambasádou a policií, abychom se nakonec horskými silničkami prokličkovali až k městu Postojna, odkud už byla k večeru dálnice zprovozněna“, komentuje dramatickou situaci sbormistr Jan Míšek.

Nováčci ve sboru

Koncertního turné se zúčastnilo 10 nejmenších zpěváků koncertního sboru, kteří si odbyli svou zájezdovou premiéru. Přestože pro ně turné bylo náročné, svou roli zvládli se ctí a někteří z nich se určitě stanou členy koncertní sestavy, která se v létě vydá do Thajska, Malajsie a Singapuru.

Slovinsko 2012 Slovinsko 2012 Slovinsko 2012

Dílo Petra Ebena především

Dramaturgickým těžištěm koncertů byly skladby Petra Ebena. Bonifanti budou začátkem příštího roku natáčet CD věnované liturgické hudbě tohoto významného hudebního skladatele,  a tomuto záměru přizpůsobili vánoční repertoár. S velkým ohlasem se setkaly Biblické písně Antonína Dvořáka, které sbor zpíval ve Slovinsku vůbec poprvé. Novinkami v repertoáru sboru jsou pěti až osmihlasé skladby od Vytautase Miškinise a Franze Biebla. Sólovými výkony se sopranisté Bonifantů blýskli ve skladbách Franze Schuberta, Cesara Francka a Andrew Lloyd Webbera.

email