Bonifanti představí Mozarta i Káču

BonifantiChlapecký sbor Bonifantes slaví narozeniny. Na svém koncertě s Komorní filharmonií Pardubice se ohlédne za svou desetiletou historií.

Před deseti lety zkusil tehdejší student Jan Míšek založit v Pardubicích chlapecký sbor. Dnes se může tento sbormistr, dirigent a skladatel pochlubit jedním z nejlepších souborů v zemi.

Splněný sen

„Je to uskutečněný sen, který jsem v sobě od malička nosil. Nejraději vzpomínám na úplné začátky. Například na první koncert, když naší sborové recitaci nadšeně tleskala vyprodaná Suková síň,“ říká Jan Míšek.

Už po dvou letech práce se ze sboru stalo stabilní těleso, které vyhrávalo mezinárodní soutěže. Tak jako každý soubor, si i Bonifanti prošli svými vrcholy a pády. V nejlepších letech přišlo více než měsíční turné po USA, kde sbor zvládl na padesát koncertů. Paradoxně hned vzápětí ovšem nastala krize.

„Museli jsme hledat novou motivaci a odpočinout si. A navíc přišla náročná generační obměna koncertního sboru. Dnes se atmosféra podobá té před deseti lety. Kluky práce baví. Těší se na každý další koncert,“ uvádí Míšek.

Své narozeniny oslaví Chlapecký sbor Bonifantes vážně i nevážně ve čtvrtek 4. března v Sukově síni Domu hudby. Společně s Komorní filharmonií Pardubice provede pod taktovkou Jana Míška Korunovační mši KV 317 C dur Wolfganga Amadea Mozarta a Gloria pro sbor, žestě, varhany a tympány od britského skladatele Johna Ruttera. Třetím dílem bude světová premiéra cyklu s názvem „O Káče a s Káčou“ českého skladatele Jana Vičara. Humorné pásmo českých a slovenských písní o Kateřině autor upravil přímo pro pardubické Bonifanty.

Nejbližší plány

Výročním koncertem oslavy rozhodně nekončí. Letošní sezóna dá sboru ještě zabrat.

„Na 2. dubna chystáme náš první ples, kde se chceme setkat s ostatními pardubickými sbory. Pojedeme na turné na Balkán, do Anglie a do Francie. Připravujeme se na uvedení Polní mše Bohuslava Martinů s orchestrem Pražské konzervatoře, sborem Pueri Gaudentes a našimi absolventy,“ popisuje nejbližší plány Jan Míšek.

email