Pardubický chlapecký sbor BONIFANTES slaví deset let od svého založení. Pro sebe i své příznivce si nadělil velký koncert, který se bude konat ve čtvrtek v Sukově síni pardubického Domu hudby od 19 hodin. Sbor společně s Komorní filharmonií Pardubice pod taktovkou dirigenta a „otce zakladatele“ Jana Míška provede Mozartovu Korunovační mši, Gloria Johna Ruttera a cyklus O Káče a s Káčou skladatele Jana Vičara.
„Výročí vztahujeme k prvnímu koncertu, který Bonifanti absolvovali před deseti lety na přelomu února a března. Na koncertě zazní i specialita. Dlouhá léta jsem se těšil, že uvedu skladbu Gloria od britského skladatele Johna Ruttera. Je to sbormistr jednoho z nejlepších chlapeckých sborů z Oxfordu. Jako skladatel se nechává inspirovat filmovou hudbou, takže jeho díla mají tak trochu nádech třeba Star Treku či Supermana. Navíc Gloria má zajímavé obsazení, protože z orchestru se účastní jen žestě, bicí, tympány a varhany, takže ta muzika je velmi výbušná, dynamická, atraktivní,“ říká sbormistr Jan Míšek.
Společně s Mozartovou hudbou obstará Gloria první polovinu koncertu. Pak přijde na řadu i slavnostní okamžik…
Pokřtíme naše nedávno vydané nové cédéčko. Navíc jde o nahrávku, kterou jsme rodili při velkých porodních bolestech skoro čtyři roky. Jedná se o mužské sbory Josefa Bohuslava Foerstera. Natáčeli jsme vlastně na tři etapy. Nahrávka obsahuje klasické mužské sbory, jako Velké, širé, rodné lány, či Oráč, druhá část je věnována jeho duchovní hudbě a třetí část jsme zaměřili tak trochu odlehčeně. Chtěli jsme Foerstera představit i v jiném světle, než ho posluchači běžně znají. On totiž skládal i žertovné sbory pro malé mužské ansámbly, skoro bych řekl k pivu nebo vínu. Takže jsme nahráli i to, co Foerster napsal někde na koleně, když jel ve vlaku a narychlo potřeboval někomu věnovat skladbu.
Jeho sbory však na slavnostním koncertu nezazní, za to jste sáhli pro druhou půli večera po poměrně neznámém, ale rozverném díle…
Uvedeme folklorní cyklus českého skladatele Jana Vičara, který vychází z českých, slovenských a slováckých lidových písní o Kateřině. Je žertovně až parodicky laděný a myslím, že to bude příjemné odlehčení celého koncertu. Právě v tomto díle si navíc zazpíváme s velkým orchestrem, protože skladatel Vičar písně o Kateřině upravil schválně pompézně. Takže posluchači uslyší například postavu barytonového sólisty, který se převléká na scéně a jednou přijde jako kupec, pak jako žid či farář. Celé dílo by se dalo charakterizovat jako koncertní taškařice.
Slavnostní koncert tedy uslyší diváci ve společném provedení s filharmonií. Jak jste se domlouvali na spolupráci?
Naše vzájemná spolupráce je nyní výborná. Společně s tímto orchestrem jsme pod mým vedením zhruba před rokem natočili cédéčko Kouzlo českých Vánoc. Absolvovali jsme sérii vánočních koncertů, letos jsme si ji na čtyřech vystoupeních zopakovali, kde jsem absolvoval svůj debut u pardubické komorní filharmonie. A nyní jsem si říkal, že když už slavíme kulaté výročí, ať nabídneme našim posluchačům velkolepou hudbu. Pro tento účel se mi spolupráce s filharmoniky zdála ideální, takže jsme soubor oslovili a oni souhlasili.
Pro slavnostní koncert se přímo nabízí, že by si s vámi zazpívali ti, kteří za deset let sborem prošli. Nechystáte podobnou připomínku vaší historie?
Uvažovali jsme o tom, ale nakonec jsme od tohoto nápadu upustili. My totiž zveme naše absolventy k různým příležitostným projektům, protože máme také mužský sbor. A tak každým rokem děláme akce pro tuto naši sekci. V květnu proto uvedeme ve spolupráci s dalšími tělesy Polní mši Bohuslava Martinů. To je dílo, které zobrazuje mladé kluky, kteří chodí umírat do války, ale představí si, že na bitevním poli neprobíhají boje, ale mše.
Máte přehled, co všechno jste s Bonifanty za deset let zvládli?
Máme spočítáno, že sborem prošlo více než šest set padesát kluků, uvedli jsme okolo pěti set koncertů, máme za sebou okolo dvaceti koncertních turné a vydali jsme přes deset cédéček. Spolupracovali jsme s velkými orchestry, operou i filmem.